Rozmiestnenie zásuviek a vypínačov je dôležité!

Staviate alebo rekonštruujete svoj dom alebo byt? Máte už premyslené kde presne budete mať zásuvky a vypínače? 

Ľudia pri stavbe alebo rekonštrukcii dbajú na nepodstatné detaily a maličkosti a často zabúdajú na budúce rozmiestnenie elektrických zásuviek a vypínačov svietidiel. Ak sa chcú vyhnúť neestetickým riešeniam, tak musia pristúpiť k vysekávaniu nových káblových rozvodov do čerstvo vymaľovanej a omietnutej steny. Preto je dôležité všetko vopred naplánovať a premyslieť si rozmiestnenie nábytku, spotrebičov a potrebných zásuviek a vypínačov. 

zasuvky vypinace

Myslite na praktickosť a nezabudnite na svoje ratolesti

Skúste sa pred finálnym rozhodnutím poprechádzať po dome a predstaviť si, ako to bude všetko vyzerať, keď tam už budete bývať. Premyslite si, v akej výške by bolo najvhodnejšie umiestniť vypínače. Donedávna sa vypínače inštalovali relatívne vysoko, avšak dnes sa zvyknú inštalovať do výšky cca 120 cm od podlahy. Samozrejme, je to iba na Vás, akú výšku si zvolíte. Pri nižších výškach na nich môžu dosiahnuť aj vaše deti, a nemusia tak loziť na stoličku, kde im hrozí riziko úrazu. Pozornosť venujte aj prechodovým izbám. Do prechodovej izby je vhodné umiestniť vypínač aj na začiatok aj na koniec izby, aby ste sa nemuseli vracať cez celú miestnosť iba kvôli zhasnutiu svetla. Pre zjednodušenie by bolo vhodné do takýchto miestností (napr. do chodby) nainštalovať pohybový senzor. Ten vám automaticky zapne osvetlenie iba vtedy, keď sa v miestnosti bude niekto nachádzať a iba keď bude v miestnosti tmavo. Zjednodušíte si tým život a tiež aj ušetríte na elektrine. 

Vedeli ste, že existujú aj antibakteriálne vypínače? 

Baktérie, vírusy, zvýšená hygiena a pod. sú témy, s ktorými sa v poslednej dobe stretávame bohužiaľ príliš často v súvislosti so šírením nákazy COVID 19. Na vypínače sa pri upratovaní domácností často zabúda. Pritom sú to jedny z prvých vecí, na ktoré siahame hneď po príchode domov. Na trhu sú dostupné vypínače, ktoré sú vyrobené z materiálu, ktorý obsahuje ióny striebra Ag+. Efekt zabíjania baktérií súvisí s výmenou, ktorá prebehne medzi iónmi sodíka v baktériách a iónmi striebra. Baktérie sú teda zabíjané mechanicky a nestávajú sa imúnnymi (riziko pri chemickom spôsobe čistenia).

Rozmiestnenie a počet zásuviek? Ďalšia dôležitá vec…

Čo sa týka zásuviek, tie sa niekedy inštalovali vyššie, až ku vypínačom. Bolo to z dôvodu bezpečnosti detí, aby do nich nemohli strčiť prsty alebo nejaké predmety. V dnešnej dobe sa zásuvky inštalujú nižšie pri podlahe. Je to oveľa praktickejšie. Na ochranu detí existujú bezpečnostné poistky, ktoré ich chránia pri ich zvedavosti. Avšak je to stále na Vás, kde si zásuvky rozvrhnete. Napríklad v obývačke je vhodné namontovať zásuvku vo výške televízora. Dokážete tak ukryť niekoľko káblov a nebudete potrebovať rušivé lišty. Nezabudnite priviesť aj dodatočné káble na TV signál alebo domáce kino. 

Pamätajte na to, že zásuviek treba dať vždy radšej viac, ako menej! Určite ste si všimli, že každým rokom pribúda v domácnostiach stále viac a viac spotrebičov a zvyšujú sa tým nároky na počet zásuviek.

zasuvky vypinace

Dbajte na kvalitu a dizajn

Ako ste už určite zistili, v obchodoch nájdete veľmi veľa druhov vypínačov a zásuviek. Najlacnejšie (biele, plastové) sa dajú kúpiť už aj za 1€, avšak životnosť týchto najlacnejších typov je 2 až 5 rokov. Sú vhodné na zariadenie prechodného bývania, keď viete, že tam dlho neostanete. Treba však rátať s tým, že sa vám to neskôr predraží pri ich výmene za prácu elektrikára, ktorý ich bude meniť. Ak si však zariaďujete svoje trvalé vysnívané bývanie, je vhodné investovať do kvality a dizajnu, aby vám vo vašom domove všetko ladilo a dlho vydržalo. Vybrať si môžete od plastových, sklenených, mramorových až po kamenné. Ak však viete, že niektoré zásuvky a vypínače určite nebude vidno (budú napr. za skriňou), môžete trochu ušetriť a kúpiť nejakú z lacnejších verzií. 

Ak by ste potrebovali pomôcť, poradiť alebo vypracovať cenovú ponuku, tak nás neváhajte kontaktovať na e-mail info@abek.sk alebo na telefónnom čísle 0903 652 250. 🙂

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budu použite iba pre účely vyriešenia vašeho dotazu.