O MNE

Toto je môj príbeh, ako to všetko začalo ...

Ako som z problémovej stavby môjho domu nakoniec založil biznis,
vďaka ktorému teraz vytváram klientom bezpečný a pohodlný domov
bez toho, že by museli mať kopu starostí a ťažkostí?

Volám sa Pavol Rujak a príbeh mňa a mojej firmy ABEK začína dlhé roky dozadu v období, keď ešte v mojej mysli neexistovala ani myšlienka o mojej firme, ktorá neskôr stála za jej úspešným založením.

Po ukončení elektrikárskej školy som dlhé roky pracoval ako elektrikár a neskôr som sa dostal aj k servisu mobilných telefónov. Táto práca ma skutočne veľmi bavila a napĺňala. Obrovskou výhodou bolo, že som sa dostával k rôznym novinkám a zaujímavostiam práve z tejto oblasti a na základe toho som rozširoval moje znalosti a vedomosti, ktoré som potom použil v praxi pri servise mobilov.

Práve počas týchto dlhých rokov som pochopil, akú vysokú dôležitosť zohráva túžba a ochota učiť sa  a ísť s dobou práve v oblasti, akou je elektrikárčina. Na základe toho som si uvedomil, že nemôžete dlhodobo robiť vašu prácu kvalitne a byť dobrý bez toho, aby ste v danej oblasti neštudovali, nezískavali nové informácie a nemali chuť sa vzdelávať. Bohužiaľ ani to, že som sledoval novinky a trendy z oblasti, v ktorej som pracoval, mi nepomohlo k tomu, aby som sa neskôr vlastným zavinením dostal do prekérnej situácie.

Nepríjemný prelom nastal, keď som začal stavať môj vlastný dom.

Práve pri stavbe môjho domu som sa rozhodol, že si elektroinštaláciu urobím sám a, samozrejme, som si bol istý, že to zvládnem bez akýchkoľvek problémov. Až vtedy ma zmrazilo, keď som si pri stavaní všimol, že moje vedomosti v priebehu rokov vyprchali a že sa výrazne pomenili normy. Ďalšiu dôležitú rolu zohrával fakt, že som elektroinštaláciu u seba doma nechcel urobiť bežne alebo tak, ako to majú všetci.

Chcel som mať u seba doma unikátnu elektroinštaláciu, ktorá mi výrazne uľahčí bývanie
a bude pýchou môjho domu.

Pretože som to chcel mať urobené moderne a dômyselne a hlavne som chcel, aby môj dom so mnou žil, tak som začal hľadať a pri stavbe investovať do unikátnych elektroinštalačných prvkov. Myslíte si, že to šlo ľahko? Nie. Opäť som sa popálil. Dokonca niekoľkokrát. Prvky a elektroinštalačný materiál, ktoré som kúpil, nefungovali podľa mojich predstáv. Pomer cena vs. výkon boli veľmi nepriaznivé a na trhu som nenašiel jedinú firmu, ktorá by mi s tým vedela urobiť poriadok a pomôcť mi.

A tak som sa všetko učil sám na mojom vlastnom dome.

Dokonca, keď som už mal všetko hotové, výsledok bol taký, že som si nevedel komponenty naprogramovať, pretože to bolo veľmi ťažké a obsahovalo to hromadu parametrov. Takže som sa musel naučiť ešte aj to. Keď si prirátate fakt, že sa mi stavba kvôli tomu dosť predražila, bolo to dosť o držku. 

Nakoniec nastal príjemný obrat a veci sa konečne začali uberať v môj prospech.

Začalo to veľmi zľahka. Najprv len obdivnými pohľadmi mojich známych, ktorí ma prišli navštíviť a neskôr aj mnohými otázkami, ktoré mi začali ohľadom elektroinštalácie v mojom vysnívanom dome dávať. Páčilo sa im, ako som si môj domov urobil bezpečnejším a inteligentnejším, ako si môžem rôznymi spôsobmi ovládať zásuvky a svetlá v mojom dome a, samozrejme, aj ďalšie komponenty, ktoré oni doma nemajú.

Začali sa ma preto vypytovať, ako som to urobil a čo som pri elektroinštalácii použil. A nielen to. Začali si pýtať rady pri ich stavbách a žiadali ma o pomoc. Pretože ma to veľmi bavilo, rád som im pomáhal a radil, ako by to mohli urobiť aj oni.

V tom čase som dostal nápad vybudovať z toho vlastnú firmu. Jednoducho som preniesol myšlienku pomáhania s elektroinštaláciami a zabezpečovacou technikou do praxe. Našiel som si schopných spolupracovníkov a začal som s kamerovými systémami. Perfektné bolo, že ma s postupom času oslovovalo čoraz viac ľudí, na základe čoho som sa rozhodol začať ponúkať komplexné riešenia pre haly, škôlky, domy, obecné úrady a jednoducho všade tam, kde budú služby mojej firmy potrebné. 

Pre úspech bolo dôležité nájsť kvalitného dodávateľa.

Stále som však ešte nemal jasno v otázke čo najlepšieho a najspoľahlivejšieho dodávateľa komponentov, ktorý by spĺňal moje vysoké kritériá pre pomer cena - výkon. Ďalším dôležitým kritériom bolo nájsť niekoho, koho komponenty sú jednoduché aj na obsluhu, aby moji zákazníci mali vo výsledku pri obsluhovaní pohodlie, za ktoré si zaplatili.

Hľadal som naozaj dlho, čo sa mi nakoniec vyplatilo, pretože sa mi podarilo nájsť systém Tap Home, s ktorým aktuálne pracujem a ktorého komponenty splnili všetko to, čo som od nich očakával.

A tu sa dostávame do súčasnosti, kedy stále sledujem trendy a novinky v oblasti zabezpečovania a elektroinštalácii, chodím po rôznych školeniach a teóriu sa snažím stále zavádzať do praxe. Veď ako som spomínal, na to, aby ste vašu prácu mohli robiť dlhodobo a kvalitne je dôležité neustále sa vzdelávať a pracovať na sebe. A práve to je kľúčom k dlhotrvajúcej existencii na trhu a k usmiatym tváram spokojných zákazníkov.