Na čo by ste nemali zabudnúť pri elektroinštalácii v dome

Aby ste sa vo vašom dome cítili čo najkomfortnejšie, mal by sa váš dom prispôsobiť vám a nie vy jemu – to sa týka aj elektroinštalácie. Ak nie je elektroinštalácia urobená profesionálne a kvalitne, môže vám neskôr spôsobiť nepríjemné starosti. 

Aby bolo všetko tak, ako chcete, je dobré držať sa pravidla “dvakrát meraj a raz strihaj.” Pri elektroinštalácii odporúčame kľudne aj trikrát. Je potrebné všetko do detailov prekonzultovať s odborníkmi a vyvarovať sa tak nepríjemným prerábkam elektroinštalácie po niekoľkých mesiacoch, nebodaj dňoch. To veru nie je radostná záležitosť búrať a prerábať rozvody, káble a zástrčky v dome, keď už ste zabývaný. Preto je dobré na to myslieť dopredu. Ušetríte si starosti, nervy, aj peniaze.

Ako by to pri správnej elektroinštalácii malo vyzerať?

 • Premyslite si, koľko zásuviek v ktorej izbe potrebujete – v kuchyni, či pracovni odporúčame viac zásuviek – kvôli množstvu spotrebičov, ktoré používame. V detskej izbe či spálni nám už veľa zásuviek netreba – možno tak jednu, dve.

 • V obývačke odporúčame namontovať zásuvku vo výške televízora, dokážete tak skryť množstvo káblov a priestor bude bez nich vyzerať estetickejšie. Nezabudnite priviesť aj dodatočné káble na TV signál alebo domáce kino.

 • Rovnako sa káble dajú skryť aj v kuchyni, ich priamym zabudovaním do kuchynskej linky.

 • Skryté elektrické rozvody – okrem inštalácie spotrebičov treba myslieť na zabezpečenie wifi siete, telefónne a televízne pripojenie, kamerový systém, zabezpečovací systém, atď.

 • Taktiež treba elektrické rozvody namontovať do exteriéru – kvôli garážovým a vstupným bránam, vonkajšiemu osvetleniu a prácam v záhradke. Všetky tieto káble sa dajú šikovne skryť pod omietku, nech ich nie je vidno.

 • Ochrana pred predpätím – prúdový chránič a zvodič prepätia sú súčiastky, ktoré chránia vaše elektrické spotrebiče.

 • Použitie vypínaču štart/stop – umožní vám to zapnúť/vypnúť elektrinu v celom dome jedným vypínačom. Ide o veľmi jednoduchú a výhodnú záležitosť. Oceníte to napríklad pri odchode na dovolenku, pri požiarnej ochrane, taktiež ako prevenciu pred prepätím a možnými škodami.

 • Osvetlenie LED pásmi ak chcete mať v dome originálne, štýlové a zároveň lacné osvetlenie, toto je vynikajúce riešenie. LED pásikmi viete osvetliť naozaj všetko, čo vás len napadne. Skvele vyzerá podsvietenie kuchynskej linky, osvetlenie políc v kúpelní, stola v obývačke atď.. Je to len na vašej fantázií. Je možné nastaviť rôzne farby, intenzitu dokonca prelínanie farieb, podľa vašej nálady. Je to skvelý dizajnový kúsok a čo je na ňom najlepšie – náklady sú minimálne.

 • Ďalším šetrným tipom je ovládanie osvetlenia senzorom. Senzor namontovaný v rohu miestnosti vám po zaregistrovaní pohybu rozsvieti celú miestnosť. Je to praktické a šetrné zároveň. Určite poslúži pri návrate domov, kedy sa vám svetlo rozsvieti automaticky, podľa pohybu.

 • Elektrické svetlá – dnes už doba naozaj pokročila a intenzitu svetla si viete nastaviť dokonca aj z mobilu, tabletu či diaľkového ovládača. Svetlo si tak prispôsobíte podľa svojej potreby – intenzívnejšie alebo tlmené osvetlenie. Je to maximálne pohodlné, nemusíte dokonca ani vstávať z postele. V tomto prípade je najlepším riešením prepojiť osvetlenie so senzormi pohybu, docielite tým napr. aj to, že pri pohybe v nočných hodinách nemusíte hľadať vypínač. Krásne a zároveň komfortné riešenie je použiť k tomu inteligenciu od Fibara.

 • Alarmaj ten prešiel pokročilým vývojom a zlepšením svojich možností – okrem stráženie pred nečakanými a neželanými narušiteľmi, dokážu zabezpečovacie systémy upozorniť aj na prípadné prasknuté potrubie, vodoinštaláciu, požiar či únik plynu. To všetko môžete ovládať cez mobil, diaľkové ovládanie alebo klávesnicu.

 • Skvelé je aj ovládanie kúrenia prostredníctvom mobilu – z diaľky si tak nastavíte požadovanú teplotu a prídete už do príjemného, vyhriateho domu.

Pri rekonštrukcii stavby aj pri novostavbe sme pripravení poskytnúť vám kompletné služby elektrikárskych prác. Začínajúc projektom, elektrickej prípojky cez inštaláciu káblov, montáž LED svetiel, vypínačov a zásuviek, osadenie elektrorozvádzača ističmi a prepäťovou ochranou až po kompletizáciu zásuviek a vypínačov, montáž ozdobných krytov, zavesenie stropných svietidiel a následnú revíziu.

Vo všetkom sa na nás môžete obrátiť. Vďaka dodávke našich služieb na kľúč vám odpadnú všetky možné starosti! Spolu si prejdeme vaše požiadavky a potreby, aby bolo všetko podľa vašich predstáv a aby ste boli maximálne spokojný.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budu použite iba pre účely vyriešenia vašeho dotazu.